آشنایی با فرایند طراحی و ساخت خانه ویلایی ( بخش اول )

آشنایی با فرایند طراحی و ساخت خانه ویلایی ( بخش اول )

همیشه قبل از شروع به نقشه کشی و طراحی و ساخت ویلا لازم است یکسری موارد را که اصولا موارد پیش نیاز هستند را مورد بررسی قرار دهید چرا که رد شدن از بررسی دقیق به مواردی که پیش نیاز طراحی خانه ی ویلایی هستند و توجه نکردن به آن ها می تواند کاری کند که طراحی و ساخت خانه ی ویلایی شما با توجه به آنچه که انتظار داشتید نشود که عوارض چنین سهل انگاری هایی شامل : از دست دادن زاویه دید مطلوب در ویلا ، نداشتن نورگیر در اتاق ها به ویژه اتاق نشیمن ، مقرون به صرفه نبودن ویلا از نظر میزان مصرف انرژی و ... می باشد از این رو قصد داریم در ادامه ی این مقاله به بررسی فرایند طراحی و ساخت ویلا و تمامی نکاتی که باید قبل از ساخت ویلا به آن ها توجه کنید بپردازیم .

فرض کنید شما زمینی دارید که می خواهید در آن ویلایی بسازید ، قبل از اینکه فرایند نقشه کشی ، طراحی و ساخت ویلا را آغاز کنید نیاز دارید چندین معیار بسیار مهم برای ساخت ویلا را در زمینتان مورد بررسی قرار دهید ، یکی از این موارد بررسی زاویه تابش خورشید می باشد ، شما باید زمینتان را از این نظر مورد بررسی قرار دهید و توجه داشته باشید که خورشید از کدام جهت به زمین شما می تابد تا بعدا در فرایند طراحی و ساخت ویلا اتاق نشمین ، اتاق خواب ها و آشپزخانه را در سمتی از ویلا درست کنید که خورشید از آن جهت می تابد ، علاوه بر این باید خاک زمین شما توسط کارشناسان خاک مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد تا نوع آن مشخص شود تا بعدا هنگام ایجاد فضای سبز که باید درختان و گل و گیاهانی را در محوطه ی ویلا بکارید بتوانید درختان و گیاهانی را متناسب با خاک زمین خود انتخاب کنید و در محوطه ی ویلای خود بکارید تا رشد کنند و زیبایی خاصی را به فضای سبز ویلای شما بدهند ، سایر مواردی که در ابتدا باید آن ها را مورد بررسی قرار دهید شامل : بررسی جهت وزش باد ، بررسی عوارض زمین ، بررسی دسترسی ها ، حدود زمین ، نحوه ی قرار گیری ساختمان ها و ویلاهای همسایگان ، بررسی میزان عقب نشینی ، قوانین ساخت و ساز در آن منطقه می باشند .

پس از اینکه تمامی موارد بالا را مورد بررسی قرار دادید نوبت به نقشه کشی زمین می رسد ، پس از بررسی تمامی موارد مذکور که بسیار حائز اهمیت بودند یکی دیگر از مراحلی که از اهمیت بالایی در طراحی و ساختن ویلا برخوردار می باشد نقشه کشی می باشد ، نقشه منبع مشخصی است که تا پایان کار طراحی و ساخت ویلا ما را به طور کامل و به صورت یک راهنما همراهی می کند از این رو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . در ابتدا می توانید فقط یک نقشه ی کلی و تقریبی را برای خود ترسیم کنید و در ادامه کار آن را کم کم تکمیل کنید ، در ترسیم یک نقشه  باید حدود زمین ، معابر ، ساختمان های موجود ، درخت ها ، گیاهان و ... را بکشید .

حالا نوبت به طراحی فضای خارجی ویلا می رسد ، قبل از اینکه بخواهید فضای خارجی ویلا را برای خود ترسیم کنید لازم است که نحوه ی استفاده از فضای خارجی ویلا را برای خود مشخص کنید و از خود بپرسید که در فضای خارجی ویلا می خواهید چه کارهایی را انجام دهید ؟ آیا قصد دارید در فضای بیرونی ویلا غذا بخورید ؟ بنابراین باید فضایی برای کباب درست کردن با استفاده از باربیکو و میزی برای غذا خوردن را در این قسمت ترسیم کنید که این میز می تواند داخل آلاچیق قرار بگیرد و یا اینکه با چتری در بالایش حفاظت شود ، برای اینکه یک فضای غذا خوری را در فضای خارجی ویلای خود ترسیم کنید باید به دیاگرام ها و معبرهای آن پیش از اینکه به سراغ طراحی داخلی ویلا بروید توجه ویژه ای داشته باشید و ابتدا آن ها را ترسیم کنید .

پس از ترسیم فضای بیرونی ویلا نوبت به ترسیم فضای داخلی و طراحی داخلی ویلا می رسد ، در ابتدا باید از ورودی خانه شروع کنید و از خودتان بپرسید دوست دارید وقتی وارد خانه می شوید با چه فضایی رو به رو شوید ؟ آیا علاقه دارید طراحی داخلی یک طراحی کاملا تشریفاتی باشد ؟ و اینکه دوست دارید وقتی به بیرون از خانه نگاه می کنید چه ویوی داشته باشید ؟ در این خصوص باید این نکته را بدانید که طراحی و ساخت ویلا باید به گونه ای صورت گیرد که اتاق های خواب و نشیمن که به ویوی زیبایی نیاز دارند در سمتی طراحی می شوند که آن سمت دارای ویوی زیبایی باشد و بیشتر دید آن ها شامل حیاط و فضای سبز باشد اما سایر بخش های آن که نیازی به ویوی آنچنانی ندارند مانند آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و حمام در بخشی از ویلا قرار می گیرند که ویوی خاصی ندارد .

سازه های lsf | فرایند طراحی و ساخت خانه ویلایی,طراحی ویلا,طراحی سقف ویلا,سازه های ویلا,سازه lsf

درباره ما:

Top