نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا ( بخش اول )

نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا ( بخش اول )

طراحی هر یک از بخش های ویلا دارای ویژگی ها و خصوصیات خاص خود می باشد که قبل از ساخت ویلا و محوطه ی آن باید به خوبی با هر یک از بخش های آن و ویژگی ها و خصوصیات آن ها آشنا باشید تا بر این اساس بتوانید بهترین طراحی را برای هر قسمتی در نظر بگیرید و درنهایت بهترین و زیبا ترین ویلا را بسازید از این رو قصد داریم در ادامه ی مقاله به نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا شامل : ورودی ویلا ، نشیمن ، آشپزخانه ، غذاخوردی ، اتاق خواب ها ، سرویس بهداشتی ، حمام ، فضای سبز و خصوصیات آن ها می پردازیم .

قبل از اینکه وارد خصوصیات و نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا شویم بهتر است به ویژگی ها و نکات کلی در زمینه ی طراحی و ساخت ویلا بپردازیم ، فرض کنید شما زمینی دارید که قصد دارید در آن ویلایی برای خودتان بسازید قبل از اینکه تصمیم به ساخت ویلا و سبک طراحی و ساخت آن بگیرید باید یکسری معیارها و ویژگی های مکان زمینتان را که قرار است در آن جا ویلای شما ساخته شود را بررسی کنید که این ویژگی ها شامل زاویه ای که آفتاب به زمین شما می تابد ، جهتی که باد می وزد ، محدوده ی زمین ، شرایط و نحوه ی قرار گیری ویلاهای اطراف زمین شما می باشد . پس از اینکه تمامی موارد مذکور را با دقت مورد بررسی قرار دادید فرایند طراحی ویلا آغاز می شود . پس از اینکه ویلا طراحی و ساخته شد فرایند طراحی حیاط و محوطه ی ویلا آغاز می گردد .

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در طراحی ویلا این است که باید فضاهای داخلی و خارجی ویلا به خوبی با یکدیگر تناسب داشته باشند و البته رنگ هایی که در طراحی آن ها به کار برده می شود نیز بتواند تصویری به هم پیوسته را شکل دهد ، نمای ویلا نیز ترکیب مواد و مصالح ، متریال ها و البته ایده های جالب در طراحی درب و پنجره ها شکل می گیرد پس از تمامی این موارد محوطه ی ویلا و قرار گیری فضای سبر چشم گیر و استخر است که زیبایی ویلا را دو چندان می کند .

اصولا در طراحی داخلی ویلا بخش هایی که خصوصی هستند و یا بهتر است بگوییم حالت رسمی ندارند خیلی مهم تر از بخش هایی هستند که حالت رسمی دارند در واقع نکات و ویژگی های بسیاری در طراحی بخش های غیر رسمی ویلا مانند اتاق خواب ها نسبت به طراحی بخش های رسمی ویلا وجود دارد . از این رو قسمت های غیر رسمی ویلا باید هر چه بهتر و راحت تر طراحی شوند البته قسمت های رسمی و غیر رسمی با توجه به مقیاسی که ویلا دارد یعنی در ویلاهای کوچک و بزرگ متفاوت می باشند چرا که در ویلای کوچک معمولا آشپزخانه و اتاق نشیمن بخش های غیر رسمی ویلا محسوب می شوند در حالی که در ویلاهای بزرگ قسمت غذاخوری نیز جز قسمت های غیر رسمی به حساب می آید . از این رو بخش های غیر رسمی ویلا مانند : اتاق خواب ها ، اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی های خصوصی و کتابخانه باید رو به آفتاب و فضای حیاط ویلا که ویوی بسیار قشنگی دارد قرار داده شوند و درصورتی که امکان آن وجود داشته باشد بهتر است به گونه ای طراحی شوند که از این بخش ها بتوان به حیاط و بالکن رفت . اما بخش های رسمی و یا بهتر است بگوییم عمومی ویلا نیز شامل حیاط ، محوطه ی ویلا ، سرویس بهداشتی خارج از اتاق خواب ها و پذیرایی می باشند ، البته در این میان بخش هایی هم هستند که کمی رسمی و کمی غیر رسمی هستند یعنی کمی حالت خصوصی و کمی حالت عمومی دارند مانند بخش غذاخوری .

نحوه ی طراحی ورودی خانه

همانطور که می دانید اولین فضایی که هنگام وارد شدن به ویلا دیده می شود و درواقع فضای خارج از ویلا را به فضای داخلی ویلا متصل می کند ، ورودی خانه می باشد از این رو فضای ورودی خانه باید کاملا تفکیک شده از سایر فضاهای خانه باشد آن هم به دو دلیل ، اولین دلیل این است که براساس اصول طراحی ورودی خانه شخصی که وارد خانه می شود نباید سایر بخش ها به ویژه فضاهای خصوصی را ببیند و دومین دلیل اینکه ، ممکن است فرد با خود گرد و خاکی را داشته باشد از این رو تفکیک بودن این بخش باعث می شود تا گرد و خاکی که با خود به همراه دارد به هیچ وجه به سایر بخش های خانه منتقل نشود . علاوه بر تمامی این ها ورودی خانه باید به گونه ای طراحی شود که شخص را به قسمت هایی مانند پذیرایی ، آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی منتقل کند از این رو ورودی خانه باید فاصله ی نزدیکی با حمام عمومی ، دستشویی عمومی ، آشپزخانه و پذیرایی و فاصله ی دوری با اتاق خواب ها داشته باشد . معمولا بخشی از فضای ورودی ویلا به رختکن اختصاص داده می شود و بهتر است ورودی ویلا در کنار فضای سبز قرار داده شود .

 

 

سازه های lsf | ورودی ویلا,نشیمن ویلا,چشم انداز ویلا,آشپزخانه ویلا,اتاق خواب ویلا,دکور چوبی ویلا,دکور سنگ ویلا,دست شویی ویلا,ویلا مل 2018,ویلا مدل 2019

درباره ما:

Top