نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا ( بخش سوم )

نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا ( بخش سوم )

در بخش دوم از این مقاله به نحوه ی طراحی بخش های داخلی ویلا که شامل : طراحی اتاق نشیمن ، طراحی آشپزخانه و طراحی سالن غذاخوری بود پرداختیم و در ادامه ی این مقاله نیز قصد داریم شما را با نحوه ی طراحی سایر بخش های ویلا آشنا کنیم .

طراحی اتاق خواب

همانطور که می دانید اتاق خواب یک فضای خصوصی محسوب می شود و از آن جایی که محلی برای استراحت ، کار ، مطالعه و ... می باشد باید در بخشی از خانه طراحی شود که کاملا بی سر و صدا باشد به گونه ای که وقتی مهمان به خانه می آید اصلا سر و صدای مهمان ها به اتاق خواب نرسد و فرد بتواند به راحتی در اتاق خواب خود بدون هیچ سر و صدایی استراحت کند و یا کارهای دیگری مانند کار و مطالعه را انجام دهد . علاوه بر این طراحی اتاق خواب باید یه گونه ای باشد که ارتباط مستقیمی با بالکن ، سرویس بهداشتی و حیاط داشته باشد به گونه ای که بتوان به راحتی از اتاق خواب به بالکن ، حیاط و سرویس بهداشتی جا به جا البته در طراحی خانه های ویلایی بزرگ هر یک از اتاق خواب ها دارای یک حمام و دستشویی مجزا داخل خود هستند و یک حمام و دستشویی عمومی هم خارج از اتاق خواب ها برای مهمان ها قرار داده می شود و در خانه های ویلایی کوچک تنها در اتاق خواب پدر و مادر سرویس بهداشتی و حمام قرار داد میشود و خارج از اتاق خواب آن ها یک حمام و سرویس بهداشتی برای سایر افراد خانواده قرار داده می شود . علاوه بر این خانه های ویلایی بزرگ دوبلکس به گونه ای طراحی می شوند که اتاق خواب ها در طبقه ی دوم قرار می گیرند از این رو کاملا بی سر و صدا هستند .

طراحی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی باید به گونه ای طراحی شود که با فضای ورودی خانه ارتباط مستقیم داشته باشد و با سایر فضاهای خانه ارتباط غیر مستقیمی داشته باشد ، طراحان معماری بسیار با تجربه و خبره همیشه می گویند که سرویس بهداشتی باید در ورودی خانه قرار داشته باشد تا میمهان ها به محض اینکه وارد خانه شدند آن را مشاهده کنند تا مجبور نباشند برای رفتن به سرویس بهداشتی از میزبان بپرسند که سرویس بهداشتی کجاست . در زمینه ی نور سرویس بهداشتی باید بگوییم که سرویس بهداشتی به نور مستقیم و طبیعی خورشید نیازی ندارد اما باید از نور مصنوعی در آن استفاده شود .

طراحی حمام

حمام نیز مانند سرویس بهداشتی و یا اتاق نشیمن باید دارای آرامش خاصی باشد و به افراد خانواده حس خوبی بدهد از این رو در طراحی داخلی آن باید از رنگ های آرامش بخش استفاده شود تا بتواند حس آرامش را به تک تک افراد خانواده انتقال دهد . طراحی داخلی حمام شامل دو بخش مجزا از یک دیگر می باشد یکی بخشی است که در آن جا به انجام کارهایی مانند دوش گرفتن می پردازند و دیگری بخش رختکن می باشد ، طراحی حمام باید به گونه ای باشد که وقتی افراد وارد آن می شوند ابتدا به بخش رختکن دسترسی داشته باشند تا لباس های خود را درآورند و سپس به بخش دوم که در آن جا دوش و وام قرار داده شده است وارد شوند همچنین پس از اینکه از حمام خارج می شوند داخل بخش رختکن شوند تا بتوانند حوله ی حمام خود را بپوشند . همانطور که اشاره کردیم طراحی سرویس بهداشتی و حمام در خانه های ویلایی بزرگ بدین شکل می باشد که در هر اتاق خوابی به صورت خصوصی برای آن شخص وجود دارد و یک سرویس بهداشتی و حمام هم به صورت عمومی برای میهمان ها وجود دارد که  در خانه های ویلایی دوبلکس این سرویس بهداشتی و حمام عمومی برای مهمان ها در طبقه ی پایین قرار داده می شود و در خانه های ویلایی کوچک نیز تنها یک سرویس بهداشتی و حمام خصوصی وجود دارد که در اتاق خواب پدر و مادر قرار داده می شود و سرویس بهداشتی و حمام عمومی مختص سایر افراد خانواده و مهمان ها می باشد .

طراحی فضای سبز

یکی از دغدغه های تمامی معماران طراحی و ساخت خانه های ویلایی است که ارتباط مستقیمی با محیط زیست داشته باشد ، برای طراحی خانه های ویلایی که ارتباط موثری با محیط زیست داشته باشند طراحی فضای سبز راهکاری فوق العاده موثری است علاوه بر این طراحی فضای سبز باعث می شود افراد خانه در روزهای آفتابی بیشترین زمان اوقات فراغتشان را به بودن در فضای سبز ویلا  اختصاص دهند که این نوع طراحی می تواند تاثیر فوق العاده مثبتی در روحیه ی افراد خانواده داشته باشد ، در فضای سبز خانه های ویلایی می توان از آلاچیق ، باربیکیو ، آبنما و ... نیز استفاده کرد علاوه بر این فضای سبز ویلا نیاز به درختان و گل و گیاهان فراوانی برای شادابی هر چه بیشتر فضای اطراف خانه دارد .

 

سازه های lsf | فضای خصوصی ویلا,اتاق خواب ویلا,ویلا سازه ال اس اف ۴ طبقه ای,ویلا کویری

درباره ما:

Top