نحوه ی محوطه سازی در ویلا ( بخش دوم )

نحوه ی محوطه سازی در ویلا ( بخش دوم )

در بخش اول این مقاله به استفاده از المان ها و گیاهان متناسب با محوطه ی بنا اشاره کردیم تا هارمونی محیط را از بین نبرند ، همچنین به تمامی عواملی که طراحی داخلی ویلا را از طراحی خارجی و یا محوطه سازی آن متمایز میکنند اشاره کردیم و درنهایت تمامی مواردی که باید قبل از اقدام به ساخت محوطه ی ویلا به آن ها توجه داشته باشید را نام بردیم و به مهم ترین و اولین مورد یعنی انتخاب خاک مناسب در ساخت محوطه اشاره کردیم . اما قصد داریم در ادامه ی این مقاله به بررسی سایر موارد حائز اهمیت قبل از اقدام به محوطه سازی برای ویلا که شامل : مصالح ساختمانی ، ساخت المان ، آلاچیق ، آبنما ، برکه ، استخر ، نهر ، کف سازی و تاسیسات محوطه سازی می باشد بپردازیم .

باتوجه به این که امروزه ساختمان سازی رشد سریعی پیدا کرده است مواد و مصالح مورد نیاز برای ساختمان سازی نیز تولید و نوآوری رو به رو رشدی داشته است اما با وجود مواد و مصالح مختلف باز هم برای محوطه سازی ویلا دچار محدودیت هستیم درست مانند زمانی که برای انتخاب نوع گل و گیاه در محوطه ی ویلا محدودیت داشتیم اکنون نیز برای انتخاب و استفاده از مواد و مصالح در محوطه سازی ویلا دارای محدودیت می باشیم . چرا که مواد و مصالح علاوه بر اینکه باید با سایز المان های استفاده شده در محوطه ی ویلا متناسب باشند و البته زیبایی خاص خود را داشته باشند باید با توجه به شرایط آب و هوایی و اینکه آیا در آب و هوای گرم و سرد مقاوم هستند و استحکام خود را از دست نمی دهند انتخاب گردند و از آن ها در محوطه ی ویلا استفاده شود . از این رو یکسری از مواد و مصالح هستند که به صورت عمومی برای ساختن یک بنا مورد استفاده قرار می گیرند اما مواد و مصالحی که از آن ها برای ساخت محوطه سازی در ویلا مورد استفاده قرار می گیرند مواد و مصالحی کاملا تخصصی می باشند که شناخت آن ها قبل از اقدام به محوطه سازی می تواند کمک بسزایی به شما بکند ، علاوه بر این ها باید توجه داشته باشید که جنس و رنگ متریال های قابل استفاده در محوطه ی ویلا نیز باید با یکدیگر متناسب باشد چرا که در غیر این صورت ممکن است باعث خستگی ذهن بشود البته باید رنگ متریال ها به شکلی تند و براق نیز نباشد چرا که چنین متریال هایی باعث می شود که افراد میانسال نتوانند اوقات فراغت خود را در محوطه ی ویلا بگذرانند و سریع خسته شوند . البته انتخاب رنگ بستگی به محلی دارد که می خواهید از آن استفاده کنید چرا که برای مثال استفاده از رنگ های روشن در پاسیو و حیات خلوت باعث بزرگ دیده شدن آن ها می شود .

المان هایی که در محوطه ی ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل : آلاچیق ، رواق ، آبنما ، برکه ، استخر ، باربیکو و ... می باشند .

پس از آلاچیق یکی دیگر از المان هایی که امروزه طرفدران بسیاری دارد ، آبنما می باشد چرا که آبنما خنکی بیشتری به محوطه ی ویلا می دهد . طراحی و ساخت آبنما با استفاده از مواد و مصالح مختلفی صورت می گیرد که البته قبل از ساخت آبنما باید به مواردی مانند : نحوه ی ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا ، نورپردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری توجه داشته باشید چرا که از موارد حائز اهمیت می باشند .

یکی دیگر از المان های مورد استفاده در محوطه ی ویلا برکه است و همانطور که می دانید برکه به فضایی گفته می شود که آب درون آن بدون هیچ گونه جریانی به صورت ثابت و در فضایی بسته باقی می ماند ، برکه نقش بسزایی در زیبایی محوطه ی ویلا دارد و علاوه بر این نقش مهمی در ذخیره سازی آب را هم دارد که آب ذخیره شدن در آن می تواند برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار بگیرد .

یکی از الزامی ترین المان ها که به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آن در محوطه ی ویلای خود استفاده کنید ، استخر می باشد علاوه بر این باید اشاره کنیم که ساخت استخر با توجه به دلایلی مانند آب بندی ، تصفیه و نگهداری یک کار کاملا تخصصی می باشد .

یکی از تاثیر گذارترین بخش ها در محوطه سازی ویلا ، کف سازی آن می باشد که سخت ترین مرحله به حساب می آید . پس از اهمیت به کف سازی و اینکه در این بخش باید به زیبایی و استحکام توجه بالایی داشته باشیم نوبت به معیار اساسی دیگر یعنی استفاده از انرژی برق و نورپردازی در محوطه ی ویلا می باشد به گونه ای که هرچه بیشتر از روش های صحیح برای انتقال و بهره برداری برق در محوطه ی ویلا استفاده شود هزینه های نگهداری نیز کاهش پیدا می کند .

 

سازه های lsf | محوطه سازی در ویلا,ویلا سازه,ویلا سازان اریا,ویلا سازه ال اس اف ۴ طبقه ای,فرایند طراحی و ساخت خانه ویلایی

درباره ما:

Top