این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

بررسی کامل مراحل ساخت ویلا ( بخش اول )

همانطور که می‌دانید امروزه اکثر افراد در مناطق شمالی و خوش آب و هوای کشور برای خود ویلایی دارند تا گهگاهی از دست شلوغی شهر و هوای آلوده آن فرار کنند و در ویلای خود دور از تمامی دغدغه‌ها و زندگی تکراری و روزمره شهری به استراحت بپردازند. مطمعنا شما هم به داشتن ویلا در یک منطقه خوش آب و هوا علاقه زیادی دارید اما دقیقا نمی‌دانید که برای ساخت یک ویلای زیبا و بزرگ باید از کجا شروع کنید؟ اما نگران نباشید چراکه قصد داریم در این مقاله به بررسی تمامی مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد بپردازیم تا با خواندن و دنبال کردن این مقاله بتوانید با مراحل ساخت ویلا آشنایی کاملی داشته باشید.

قبل از آشنایی با مراحل صفر تا صد ساخت ویلا لازم است بدانید که ابتدا باید نقشه ویلایی که قصد طراحی و ساخت آن را دارید بر روی کاغذ آورده شود و سپس توسط مهندس معمار مورد تایید قرار بگیرد. پس از اینکه نقشه تهیه شده مورد تایید مهندس معمار قرار گرفت باید برای گرفتن مجوز ساخت ویلا اقداماتی را انجام دهید تا پس از گرفتن مجوز و اخذ تاییدیه قانونی برای ساخت ویلا مهندس معمار به همراه تیم خود بتواند مراحل ساخت ویلا را از ابتدا آغاز کند. سایر مراحل ساخت ویلا را پس از تایید شدن نقشه ویلا توسط مهندس معمار و اخذ مجوزهای لازم برای انجام این کار در ادامه مقاله دنبال کنید.

  1. نشانه‌گذاری بر روی زمین

ابتدایی ترین مرحله برای ساخت ویلا این است که براساس نقشه ویلا که در ابتدای کار کشیده است، چهار نقطه را  بر روی زمین نشانه‌گذاری می‌کنند. توجه داشته باشید نشانه‌گذاری‌هایی که بر روی زمین صورت می‌گیرد کاملا براساس نقشه و همچنین نسبت به زمین همسایه و جدول خیابان می‌باشد. به‌گونه‌ای که در ابتدا دو نقطه را بر روی زمین با استفاده از دو عدد گل میخ و یا میلگرد سی سانتی نشانه‌گذاری می‌کنند و یک ریسمان را از نقطه اول به نقطه دوم می‌کشند. سپس برای بدست آوردن نقطه سوم با استفاده از یک گونیای بزرگ یک متری، اصطلاحا زمین را گونیا می‌کنند و نقطه سوم را تعیین می‌کنند. پس از اینکه نقطه اول و دوم و سوم را براساس نقشه تعیین کردند، تعیین نقطه چهارم کار آسانی می‌باشد چراکه تنها یک نقطه مانده است که آن را نشانه‌گذاری کنند اما تنها نکته‌ای که در این قسمت حائز اهمیت است این است که مهندس معمار باید با متر طول و عرض زمین را اندازه‌گیری کند تا مطمعن شود دقیقا براساس نقشه پیش رفته است. توجه داشته باشید که اگر زمین شما در نقطه دوم و سومی که نشانه گذاری شده است ناگونیا بود یعنی زاویه 90 درجه نداشت برای یافتن نقطه چهارم و یا بعد چهارم با استفاده از دو عدد متر بعد چهارم را تعیین می‌کنیم.

  1. گچ‌ریزی

پس از اینکه در مرحله اول چهار نقطه را بر روی زمین ویلا نشانه‌گذاری کردیم در این مرحله یعنی مرحله گچ‌ریزی، بین چهار نقطه مشخص شده بر روی زمین گچ می‌ریزم. نکته‌ای که در مرحله گچ‌ریزی حائز اهمیت است میزان پی‌کنی زمین است. به‌گونه‌ای که اگر عمق زمین ویلای شما زیاد باشد نیاز به پی‌کنی بیشتری خواهد داشت از این رو بهتر است برای هر یک متر پی‌کنی بیشتر زمین نسبت به نوعی که زمین شما دارد عملیات گچ‌ریزی را بیشتر در نظر بگیریم. توجه داشته باشید که تنها درصورتی عملیات گچ‌ریزی متناسب با عملیات پی‌کنی افزایش خواهد یافت که دیوار ویلای شما که قرار است بعدا ساخته شود با دیوار همسایه شما اشتراک نداشته باشد و کاملا مجزا باشد.

  1. خاکبرداری و پی‌کنی

در این مرحله پس از انجام عملیات پی کنی براساس عملیات گچ‌ریزی که در مرحله قبل توضیح دادیم مهندس ناظر باتوجه به نوع خاکی که زمین شما دارد از بیل مکانیکی، لودر و کامیون برای عملیات خاکبرداری استفاده می‌کند.

  1. رگلاژ و تسطیح

در این مرحله کارگران ساختمانی به صورت دستی و با استفاده از بیل مقدار 10 الی 25 سانتی‌متر از زمینی که توسط لودر و بیل‌مکانیکی پی‌کنی شده بود را رگلاژ و یا بهتر است بگوییم تسطیح می‌کنند. دلیل تسطیح کردن زمین توسط کارگران ساختمانی به صورت دستی و با استفاده از بیل این است که شانه‌های بیل مکانیکی و یا لودر در حین برخورد با دانه‌های خاک باعث از هم جدا شدن و سست شدن آن‌ها می‌شوند درنتیجه کارگران ساختمانی با استفاده از بیل و به صورت دستی زمین پی‌کنی شده را تسطیح می‌کنند تا دوباره دانه‌های خاک را به یکدیگر پیوند دهند و از سست شدن آن‌ها جلوگیری کنند تا زمینی که قرار است بر روی آن ویلا ساخته شود کاملا مستحکم و مقاوم باشد و بعدا نشست نکند.

  1. بتن مگر یا پاکیزگی

پس از مرحله رگلاژ و تسطیح لازم است که بر روی زمین و جاهایی که قرار است فونداسیون و قالب‌بندی صورت بگیرد بتن مگر عیار 150 توسط قالب چوبی و یا فلزی ریخته شود که ارتفاع این بتن ریزی بین 5 الی 10 سانتی‌متر از کف زمین مورد نظر می‌باشد.

  1. قالب‌گذاری

قالب‌بندی و یا قالب‌گذاری دارای انواع مختلفی می‌باشد که شامل: قالب‌بندی فلزی، چوبی، فایبرگلاس یا آجری می‎باشد. توجه داشته باشید که قبل از انجام عملیات قالب‌گذاری به صورت فلزی، چوبی و فایبرگلاس باید عملیات آرموتوربندی صورت گیرد. درصورتی که با عملیات آرموتوربندی آشنا نیستید لازم است بدانید که عملیات آرموتوربندی شامل قرار دادن میلگردها در محل‌های مشخص و پیچیدن سیم مفتول به دور آن‌ها با ضخامت 1.5  تا 2 می‌باشد. اما درصورتی که قالب‌بندی از نوع آجری باشد قبل از اینکه میلگردها بر روی زمین کار گذاشته شوند و به دور آن‌ها سیم مفتول پیچیده شود و به نحوی عملیات آرماتوربندی صورت بگیرد باید آجرها نسبت به فشار پی از 10 تا 20 سانتی‌متر به شکل پایه‌هایی در پشت قالب بچینیم. نکته حائز اهمیت در قالب‌گذاری آجری این است که قبل از بتن‌ریزی باید پلاستیک‌هایی را بر روی دیوارهای داخلی پی‌ها بگذاریم تا از مکش شیره بتن کار گذاشته شده جلوگیری کنیم.

  1. رامکا

درصورتی که سازه بتنی باشد لازم است که پس از عملیات بتن‌ریزی فونداسیون، 4 عدد میلگرد عرضی به اندازه ابعاد ستون که نام آن‌ها رامکا می‌باشد به دور ستون بسته شود تا دقیقا جای ستون‌ها مشخص شود.

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نکاتی در زمینه ی طراحی دکوراسیون داخلی ویلا ( بخش دوم )

در بخش اول از این مقاله شما را با چندین نکته در ارتباط با طراحی داخلی دکوراسیون ویلا شامل نصب تابلو در اتاق نشیمن و پذیرایی در ارتفاعی متناسب با میانگین ارتفاع چشم افراد ، خرید پارچه برای دوخت پرده به صورت مستقیم از فروشگاه نه به صورت غیر مستقیم و اینترنتی ، توجه به میزان فضای ویلا و سبک دکوراسیون آن قبل از تصمیم گیری به طراحی و ساخت ویلا و پرهیز از افراط در استفاده از وسایل تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا ، آشنا کردیم . در ادامه ی این مقاله نیز شما را با چند مورد دیگر از تکنیک های طراحی دکوراسیون داخلی ویلا آشنا خواهیم کرد .

از رنگ مرغوب برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده کنید

همانطور که می دانید برای رنگ آمیزی یک دیوار رنگ های مختلفی در انواع درجه ها وجود دارد به گونه ای که در کل سه نوع رنگ پلاستیکی ، روغنی و اکرلیک وجود دارد که هر یک از این نوع رنگ ها در درجه های مختلفی دسته بندی می شوند که این درجه ها شامل : درجه های 1 ، 2 و 3 می باشند . هر یک از این سه نوع رنگ پلاستیک ، روغنی و اکرلیک در درجه ی 1 به عنوان مرغوب ترین رنگ شناخته می شوند در صورتی که در درجه ی 3 به عنوان بی کیفیت ترین رنگ شناخته می شوند . از میان سه رنگ پلاستیک ، روغنی و اکرلیک گران ترین رنگ ، رنگ اکرلیک می باشد و پس از آن گران ترین رنگ ، رنگ روغنی می باشد و رنگ پلاستیک از نظر قیمتی پس از رنگ اکرلیک و روغنی قرار دارد بدین معنی که ارزان ترین نوع رنگ رنگ پلاستیک می باشد . با وجود اینکه رنگ اکرلیک در میان رنگ ها گران ترین رنگ می باشد اما در صورتی که از این رنگ برای رنگ آمیزی دیوارهای ویلای خود استفاده کنید امکان تمیز کردن دیوارها بعد از کثیف شدن آن ها وجود ندارد . رنگ پلاستیک نیز با وجود اینکه ارزان ترین رنگ می باشد این امکان را برای شما فراهم نمی کند که با کثیف شدن دیوارهایتان بتوانید آن ها را تمیز کنید بنابراین مناسب ترین و بهترین رنگ ، رنگ روغنی می باشد چرا که این امکان را برای شما فراهم می کند تا اگر دیوارهای شما کثیف شد با یک دستمال نم دار بتوانید آن ها را پاک کنید تا دوباره مثل روز اولشان برق بزنند و درخشان به نظر برسند .

ما به شما پیشنهاد می کنیم که اساس انتخاب رنگ را بر قیمت خیلی گران و یا خیلی ارزان آن نگذارید و فکر نکنید که با خریدن گران ترین رنگ مانند رنگ اکرلیک می توانید رنگ آمیزی دیوارهای خود را به بهترین شکل انجام دهید و دیوارهای شما دیگر به رنگ آمیزی نیازی نخواهد داشت و همچنین با انتخاب رنگ خیلی ارزان می توانید هزینه های رنگ آمیزی دیوارها را کاهش دهید چرا که پس از مدت زمان کوتاهی مجددا دیوارهای شما به رنگ آمیزی نیاز خواهند داشت . بهتر است در هر چیزی حد تعادل را رعایت کنید و به کیفیت و مزایای نوع رنگی که انتخاب می کنید فکر کنید چرا که انتخاب رنگ خیلی گران مانند اکرلیک و یا رنگ خیلی ارزان مانند پلاستیک که هیچ کدام اجازه ی تمیز کردن دیوارها را به شما نمی دهند برای شما سودی نخواهد داشت و پس از مدت زمان کوتاهی مجبورید با کثیف شدن دیوارها مجددا آن ها را رنگ آمیزی کنید ولی با انتخاب رنگ روغنی که نه مانند رنگ اکرلیک آنقدر گران است و نه مانند رنگ پلاستیک آنقدر ارزان است می توانید هر زمان که خواستید دیوارها را دستمال بکشید تا نیازی به رنگ آمیزی مجدد تا 20 سال دیگر نداشته باشند . در خصوص انتخاب درجه ی رنگ روغنی نیز به شما پیشنهاد می کنیم از رنگ روغنی درجه 1 استفاده کنید .

از آینه های بزرگ در طراحی دکوراسیون داخلی ویلای خود استفاده کنید

شاید با خود فکر کنید استفاده از آینه ی بزرگ دیگر از مد افتاده است و بهتر است از آینه های کوچک استفاده کنید در صورتی که اینچنین نیست . چرا که آینه های بزرگ باعث می شوند فضای ویلای شما بیشتر از آنچه که هست بزرگتر نشان داده شود. از این رو ما به شما پیشنها می کنیم که از آینه های بزرگ در دیوار اتاق خواب خود استفاده کنید .

کمیت را به کیفیت ترجیح ندهید

فکر نکنید که با خریدن وسایل زیاد بی کیفیت و ارزان قیمت باید فضای داخلی ویلای خود به خصوص اتاق نشیمن و پذیرایی را پر کنید تا هر چه بیشتر به چشم بیاید . اگر وسایل و مبلمانی که برای اتاق نشیمن و پذیرایی خود استفاده می کنید کم باشند اما با کیفیت نیازی نیست که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به دلیل کهنه شدن زودشان آن ها را عوض کنید در عوض می توانید هر چند سال یکبار ویلای خود را با وسایل با کیفیت پر کنید تا کم کم پس از چندین سال دکوراسیون داخلی ویلای شما پر از وسایل با کیفیتی باشد که حداقل 10 الی 15 سال می توانید بدون هیچ تعویضی از آن ها استفاده کنید .

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نکاتی در زمینه ی طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

درست است که شما علاقه دارید دکوراسیون داخلی ویلای خود را ، خودتان طراحی کنید و از هر وسیله ای که دوست دارید در طراحی داخلی دکوراسیون ویلای خود استفاده کنید اما این کار اصلا اصولی نیست چرا که تمامی طراحان دکوراسیون داخلی ویلا عقیده دارند که هر ایده و سلیقه ای در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا نمی تواند مناسب باشد چرا که ایده ها و سلایق شما در طراحی داخلی دکوراسیون ویلا باید متناسب با شرایط محیطی داخلی ویلا باشد . از این رو قصد داریم در ادامه ی این مقاله شما را با برخی از نکات و تکنیک ها در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا آشنا کنیم .

تابلوهای خود را در ارتفاعی متناسب با میانگین ارتفاع چشم افراد نصب کنید

اگر به نصب تابلوهای مختلف بر روی دیوارهای ویلای خود علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم بیشتر تابلوهای مورد علاقه و زیبای خود در اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی که میهمانان صمیمی و رسمی شما در این دو قسمت می نشینند تا با آن ها گف و گفتی داشته باشید و از آن ها پذیرایی کنید نصب کنید . چرا که نصب تابلو در این دو بخش از ویلا باعث می شود که بیشتر به چشم بیایند و زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی ویلای شما با تابلوهای جالب آن ها را متحیر کند . نکته ای که در نصب تابلوهای نقاشی در اتاق پذیرایی و نشیمن ویلای خود باید به آن توجه داشته باشید این است که ارتفاع نصب تابلو های شما باید متناسب با میانگین ارتفاع چشم افراد باشد . به گونه ای که تابلو هایی که بر روی دیوار نصب می کنید باید از سطح زمین فاصله ی 1 متر و نیمی داشته باشند .

پارچه را به صورت مستقیم از فروشگاه خریداری کنید

درست است که تاکنون فروشگاه های آنلاین زیادی در هر زمینه به وجود آمده اند که شما جهت صرفه جویی در زمان و هزینه ی خود می توانید از این فروشگاه های آنلاین محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنید اما باید این مسئله را بدانید که شاید بعضی از چیزها را بتوان به صورت آنلاین خریداری کرد اما برخی از محصولات را مانند پارچه نمی توان به صورت آنلاین خریداری کرد . اگر شما برای پرده های اتاق خواب های ویلای خود به پارچه نیاز دارید بهتر است که مستقیما به فروشگاه پارچه مراجعه کنید از نزدیک پارچه ی مورد نیاز خود را انتخاب کنید و آن را لمس کنید سپس نسبت به خریداری آن اقدام کنید چرا که شما تنها با دیدن عکس یک پارچه نمی توانید متوجه ی جنس خوب یا بد آن بشوید که بخواهید به صورت اینترنتی آن را خریداری کنید . در خصوص استفاده از پارچه های ساده و یا چاپی به عنوان پرده به شما پیشنهاد می کنیم که از پارچه های چاپی استفاده کنید چرا که طرح چاپ شده بر روی پارچه های چاپی انرژی زیادی را به شما و میهمانانتان می دهد و باعث جلوه ای زیبا در طراحی دکوراسیون داخلی بخش های مختلف ویلای شما می شود .

قبل از طراحی و ساخت ویلا به میزان فضای ویلا ، متریال ها و سبک دکوراسیون آن توجه کنید

قبل از اینکه اقدام به طراحی و ساخت ویلای خود بکنید نه تنها باید دکوراسیون خارجی ویلا را مد نظر داشته باشید بلکه باید به مواردی مانند دکوراسیون داخلی ویلا ، میزان فضای ویلا ، متریال هایی که قصد دارید از آن ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنید و همچنین سبک طراحی دکوراسیون داخلی ویلای نیز توجه داشته باشید . چرا که اگر قصد داشته باشید از پارکت های پهن و آنتیک در کفپوش ویلای خود استفاده کنید قبل از طراحی و ساخت ویلا باید تصمیم خود را بگیرید که در هنگام ساخت داخل ویلا فضای قابل توجهی را به پارکت های پهن و آنتیک اختصاص دهید .

در استفاده از وسایل تزئینی در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا افراط نکنید

اگر تاکنون با خود فکر می کردید که طراحی دکوراسیون داخلی به این معنی است که از وسایل تزئینی زیادی در طراحی داخلی استفاده شود کاملا در اشتباه بوده اید چرا که طراحی اصولی دکوراسیون داخلی ویلا طراحی است که از وسایل تزئینی زیادی در آن استفاده نشود و هر کدام از وسایل به شکل ساده و شیکی در جای مناسب خود قرار بگیرند . اگر شما هم علاقمند هستید تا از اصول طراحی داخلی ویلا پیروی کنید به گونه ای که هر چیزی به شکل ساده و شیک در جای خود قرار بگیرد از وسایل تزئینی خیلی زیاد استفاده نکنید و یا بهتر است بگوییم در استفاده از وسایل تزئینی افراط نکنید . برای نمونه تخت خوابتان را با تعداد زیادی بالشت و یا کوسن شلوغ نکنید تا هر روز صبح که از خواب برمی خیزید با خود فکر کنید که جای هر کوسن را کجا بود و یا اینکه بالشت ها را چگونه باید بچینید . فکر نکنید که با قرار دادن تعداد زیاد کوسن ها در تخت خواب و مبل ها و افراط در وسایل تزئینی در طراحی داخلی دکوراسیون هر یک از بخش های خانه مانند اتاق خواب ها ، اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، حمام و ... کاری می کنید که همه شگفت زده شوند ، باید بگوییم که اینطور نیست چرا که شلوغی بیش از اندازه در طراحی باعث سردرگمی افراد می شود .

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آشنایی با انواع سبک ویلا ( بخش سوم )

در مقاله های قبلی در این زمینه شما را با چند نوع از سبک ویلا شامل : سبک مدیترانه ای ، سبک سنتی ، سبک ییلاقی و سبک شهری آشنا کردیم در ادامه ی این مقاله نیز شما را با چند سبک دیگر از ویلا آشنا می کنیم .

ویلا سبک فوق العاده مدرن

در صورتی که طرفدار مد روز و دنیای پر زرق و برق تجملات هستید بهترین انتخاب برای شما ویلایی با سبک فوق العاده مدرن می باشد . ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن همانطور که از نام ها آن ها مشخص است کاملا مدرن می باشند و امکانات زیادی دارند . برای مثال تمامی درب های این نوع از ویلاها شیشه ای و خیلی بزرگ می باشند . در مرکز ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن استخر و جکوزی طراحی و ساخته می شود . می توان گفت ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن از سایر سبک های ویلا گران تر می باشند . چرا که در طراحی و ساخت نمای بیرونی و حتی داخل این نوع از ویلا ها از با کیفیت ترین و گران قیمت ترین مواد و مصالح فوق العاده مدرن و شیک استفاده می شود . طراحی داخلی این گونه از ویلاها به گونه ای می باشد که در کف آن از سرامیک و یا پارکت استفاده می شود البته لازم است بدانید که پارکت هایی مورد استفاده در کف ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن مانند سایر سبک های ویلا معمولی نیستند بلکه پارکت های ضد آب و فوق العاده با کیفیت می باشند . طراحی و ساخت این نوع از ویلاها دارای پیچیدگی خاص خود می باشد از این رو برای تمیز کردن آن ها حتما به خدمتکار نیاز پیدا خواهید کرد . ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن به صورت دوبلکس طراحی و ساخته می شوند به گونه ای که تمامی بخش های ویلا که باید در دسترس عموم قرار بگیرد و میهمان ها به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند مانند اتاق پذیرایی ، اتاق نشیمن ، آشپزخانه و حمام و دستشویی عمومی در طبقه ی پایین طراحی و ساخته می شوند اما سایر بخش های ویلا که بخش های خصوصی به حساب می آیند مانند اتاق خواب والدین ، اتاق خواب های هر یک از فرزندان خانواده و سرویس بهداشتی و حمامی که به صورت جداگانه در هر یک از اتاق خواب ها قرار می گیرد در طبقه ی بالا طراحی و ساخته می شوند . طبقه ی اول و دوم در این نوع از ویلا ها با استفاده از پله هایی با طراحی های بسیار زیبا و منحصر به فرد مانند پله های مارپیچ به یکدیگر متصل می شوند . همانطور که اشاره کردیم تمامی مواد و مصالحی که در این نوع سبک از ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرد مانند : درب ها ، شیرآلات ، اتصالات ، تجهیزات برقی و ... فوق العاده گران قیمت هستند از این رو از کیفیت بالایی برخوردار می باشند . از دیگر ویژگی ها و مشخصه های ویلاهایی با سبک فوق العاده مدرن می توان به بالکن هایی که دارای سایبان هستند ، ویوی دریا و جنگل اشاره کرد .

ویلا سبک لاکچری

اصولا به ویلاهایی که سفارشی ساخته شوند ، ویلاهای سبک لاکچری گفته می شود . این نوع ویلا ها از آن جایی که کاملا سفارشی ساخته می شوند همه نوع امکاناتی دارند و هیچ چیزی کم ندارند . از استخر ، جکوزی ، سونا بخار ، سونا خشک گرفته تا اتاق خواب های کاملا شیک با حمام و سرویس بهداشتی به صورت جداگانه در هر اتاق و در هر طبقه . علاوه بر این ، ویلا های سبک لاکچری نسبت به سایر ویلا ها در سبک های دیگر دارای ویوی بسیار زیبا و متنوعی می باشند . از این رو قیمت فوق العاده بالایی دارند .

ویلا سبک ترکیه ای

یکی از انواع سبک های ویلا که از گذشته تاکنون یکی از سبک های ویلایی مورد علاقه ی برخی از مردم بوده است و می باشد ، ویلای سبک ترکیه ای است . طراحی نمای بیرونی ویلا هایی با سبک ترکیه کاملا خاص و منحصر به فرد می باشد به گونه ای که در طراحی نمای این ویلا ها از کاشی های قرمز استفاده می کنند . جالب است بدانید که سقف های این نوع از ویلا نیز کاملا منحصر به فرد می باشد به گونه ای که در پوشش سقف های آن ها نیز از نوعی سقف زیب دار قرمز رنگ همراه با طرح های آجری شبکه ای استفاده می کنند . این نوع از ویلا ها نیز یکی از انواع ویلا هایی می باشند که بالکن دارند اما بالکن های آن ها از نوع فرفوژه ای می باشد . حتی گاراژهای این نوع سبک از ویلا ها نیز کاملا خاص می باشد . تعداد اتاق هایی که در ویلا هایی با سبک ترکیه ای طراحی و ساخته می شود برابر با 4 عدد می باشد . از استخر نیز در طراحی و ساخت این نوع ویلا ها استفاده می شود اما اندازه ی آن ها مانند سایر استخر های ویلاهای دیگر در سایر سبک ها بزرگ نمی باشد . ویلا هایی با سبک ترکیه ای دارای طراحی ساده و خاصی می باشند که طرفداران خاص خود را دارند و ممکن است همه این نوع ویلا را نپسندند .

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آشنایی با انواع سبک ویلا ( بخش دوم )

در بخش اول از این مقاله شما را به طور کلی با مفهوم سبک ویلا و همچنین اولین نوع از سبک ویلا یعنی سبک مدیترانه ای به صورت جزئی آشنا کردیم . در ادامه ی این مقاله قصد داریم شما را با چندین سبک دیگر از ویلا آشنا کنیم .

ویلا سبک سنتی

برخی از افراد توجهی به مد روز ندارند و هنوز هم عاشق سبک سنتی هستند . ویلاهایی که دارای سبک سنتی می باشند طراحی خارجی و داخلی خارق العاده و منحصر به فردی دارند به گونه ای که در طراحی خارجی آن ها از گچبری و نمای آجری استفاده می شود البته در برخی از ویلاهایی با سبک سنتی از سنگ مرمر هم برای نمای ویلا استفاده می کنند و علاوه بر این در طراحی داخلی آن ها نیز حتما یک شومینه برای گرم کردن ویلا در فصل زمستان قرار داده می شود . جالب است بدانید که حتی اگر از شومینه برای گرم کردن ویلا استفاده نکنند یک شومینه را برای حالت نمایشی و حفظ حالت سنتی ویلا در اتاق پذیرایی آن قرار می دهند . توجه داشته باشید که باید ویوی ویلاهایی با سبک سنتی ، جنگل و طبیعت باشد .

ویلا سبک ییلاقی

یکی دیگر از سبک های ویلا که دست شما را در طراحی باز می گذارد و هیچ محدودیتی را از نظر طراحی داخلی و خارجی برای شما ایجاد نمی کند ، ویلای سبک ییلاقی می باشد . چرا که شما با انتخاب سبک ییلاقی می توانید در طراحی داخلی و خارجی ، سبک های مدیترانه ای و سنتی را نیز با یکدیگر ترکیب کنید . سبک ییلاقی به گونه ای می باشد که در آن از تعداد زیادی پله استفاده نمی شود از این رو اگر جزء افرادی هستید که به پله علاقه ای ندارید انتخاب سبک ییلاقی برای شما بهترین گزینه می باشد . ویلاهایی با سبک ییلاقی به گونه ای طراحی می شوند که ویوی آن ها رو به جنگل و طبیعت باشد علاوه بر این دارای یک ویژگی جالب و خارق العاده می باشند آن هم این است که این نوع از ویلاها دارای سقف تخت تری نسبت به سایر سبک های ویلا می باشند . بدین معنا که شیب سقف این ویلاها کمتر می باشد و از آن جایی که در این نوع سبک ویلاها از پله استفاده نمی شود می توان با قرار دادن نردبان در داخل ویلا به تراس هایی که در بالای این نوع از ویلا ها طراحی و ساخته می شود رفت و لذت برد . همانطور که اشاره کردیم این نوع از ویلاها دارای تراس هستند که چنین ویژگی در سایر سبک های ویلا خیلی کمتر دیده می شود .

اشخاصی که به دنبال یک زندگی در جایی آرام و به دور از شلوغی ها می باشند بهترین گزینه برای آن ها ویلاهایی با سبک ییلاقی می باشد چرا که این نوع از ویلاها در میان یک باغ و در مناطقی آرام به دور از شلوغی های شهر طراحی و ساخته می شوند .

اکثر افرادی که دارای ویلا هستند همیشه برای تمیز کردن آن به خدمتکار نیاز پیدا می کنند چرا که به دلیل پیچیدگی زیاد در طراحی و ساخت خودشان به تنهایی نمی توانند ویلای خود را تمیز کنند اما ویلا هایی که دارای سبک ییلاقی می باشند به این دلیل که در طراحی و ساخت آن ها پیچیدگی زیادی نمی باشد این امکان را برای صاحب ویلا فراهم می کنند تا به راحتی بتواند ویلای خود را بدون هیچ دردسر و زحمتی تمیز کند . سبک قدیمی ویلاهای ییلاقی تنها دارای یک اتاق بود اما امروزه در طراحی و ساخت ویلاهای سبک ییلاقی چندین اتاق را در آن ها طراحی می کنند و می سازند .

درنتیجه اگر جزء افرادی هستید که عاشق آرامش و زندگی در دل طبیعت هستید و زرق و برق برایتان اهمیتی ندارد به شما پیشنهاد می کنیم از میان سبک های مختلفی که برای طراحی ویلا وجود دارد از سبک ییلاقی استفاده کنید .

ویلا سبک شهری

دلیل اینکه این نوع از ویلاها را ویلاهای سبک شهری نامیده اند این است که این نوع از ویلاها از اطراف آزاد نیستند به گونه ای که به ویلاهای دیگر پیوند خورده اند و دیوار آن ها با دیوار ویلای بغلی آن ها مشترک می باشد . ویلا های سبک شهری مانند ویلاهای سبک ییلاقی نیستند که در محیطی بدون هیچ شلوغی و خیلی آرام طراحی و ساخته شوند و بیشتر در مناطق شهرکی در کنار یکدیگر طراحی و ساخته می شوند . دلیل اینکه ویلاهای سبک شهری را در کنار یکدیگر در یک منطقه ی شهرکی می سازند این است که از زمینی که در اختیار دارند استفاده ی بهینه بکنند . این نوع از ویلا ها دارای تراس نمی باشند و شاید تنها دارای یک بالکن کوچک باشند . اما دارای چندین اتاق می باشند . توجه داشته باشید که اگر این نوع از ویلاها به صورت طبقاتی ساخته شوند این امکان وجود دارد که بتوان از داخل آن ها ویوی خوبی به دریا و طبیعت داشت . ویلاهایی با سبک شهری دارای هزینه ی کمتری نسبت به سایر سبک های ویلا می باشند به این علت که به صورت مستقل در محوطه ی بزرگی ساخته نمی شوند و در کنار ویلاهای دیگر قرار دارند .

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آشنایی با انواع سبک ویلا ( بخش اول )

زمانی که صحبت از ساخت و خرید ویلا می شود اولین چیزی که به فکر هر کسی می رسد ، سبک ویلا می باشد . ویلا دارای سبک های گوناگونی می باشد که شخص خریدار می تواند با توجه به سلیقه ی خود ویلای مورد نظر خود را در سبکی که دوست دارد خریداری کند و یا شخصی که قصد دارد ویلایی را بسازد می تواند سبک مورد علاقه ی خود را برای ساخت ویلا انتخاب کند . توجه داشته باشید که انتخاب سبک ویلا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چرا که با توجه به سبک ویلا ، طراحی خارجی و داخلی ویلا شکل می گیرد و با این وجود می تواند تاثیرات مثبت و منفی را در روحیه ی افرادی که در آن زندگی می کنند بگذارد . از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با انواع سبک های ویلا آشنا کنیم تا هنگام خرید و حتی هنگام ساخت ویلا سبک آن را با طراحی خارجی و داخلی آن مقایسه کنید و بتوانید درست ترین تصمیم را بگیرید .

همانطور که اشاره کردیم ویلا دارای سبک های گوناگونی می باشد که انتخاب هر نوع از سبک های آن براساس سلیقه ی افراد می باشد . طراحی داخلی و خارجی ویلا براساس سبک ویلا صورت می گیرد . شاید فکر کنید این مسئله که طراحی داخلی و خارجی ویلا در گرو انتخاب سبک ویلا می باشد می تواند انتخاب های شما را در زمینه ی انتخاب سبک ویلا و همچنین طراحی داخلی و خارجی آن محدود کند اما باید بگوییم که اینچنین نمی باشد .

آیا به طور دقیق با مفهوم سبک ویلا آشنایی دارید ؟ شاید برداشت شما از سبک ویلا کیفیت ساخت و یا مصالحی باشد که در ساخت ویلا از آن ها استفاده می شود . در صورتی که اینچنین نیست . مفهوم سبک ویلا را با یک مثال برای شما توضیح می دهیم ، برای مثال یکسری از افراد دوست دارند ویلای آن براساس جدیدترین و مدرن ترین معماری های روز دنیا طراحی و ساخته شود و این بدین معنا می باشد که آن ها سبک مدرن را برای ویلای خود انتخاب کرده اند در صورتی که برخی از افراد هم دوست دارند در ساخت ویلای آن ها از معماری سنتی استفاده شود و این بدین معنی می باشد که آن ها سبک سنتی را برای ویلای خود انتخاب کرده اند بنابراین مفهوم سبک ویلا اینچنین می باشد و بیشتر به معماری ویلا اشاره دارد نه میزان کیفیت و مواد و مصالحی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع سبک های ویلا شامل : سبک مدیترانه ای ، سبک سنتی ، سبک ییلاقی ، سبک شهری ، سبک فوق العاده مدرن ، سبک لاکچری و سبک ترکیه ای می باشد که در ادامه به توضیح هر یک از این سبک ها خواهیم پرداخت .

سبک مدیترانه ای

می توان با توجه به نام این نوع از سبک ویلا حدس زد که دقیقا به چه ویلاهایی ، ویلاهای سبک مدیترانه ای گفته می شود . چرا که نام این نوع سبک از ویلاها ، سبک مدیترانه ای ، نام یک دریا می باشد . از این رو می توان فهمید که به ویلاهایی که نمای رو به دریا دارند ویلاهایی با سبک مدیترانه ای گفته می شود . درواقع این نوع از ویلاها کلاسیک و رویایی می باشند و طراحی نمای آن ها خیلی ساده و به رنگ یکدست سفید است . علاوه بر این شکل این نوع سبک از ویلا بیضی می باشد که در پوشش سقف آن ها نیز از سقف های شیب دار مدل چوبی استفاده می کنند . اطراف این نوع از ویلاها انواع گل ها را می کارند و بیشتر به محوطه ی اطراف این نوع از ویلا ها سبک ییلاقی می دهند . ویژگی جالبی که ویلاهایی با سبک مدرن دارند این است که دست شما را در انتخاب طراحی داخلی باز می گذارند و شما از این نظر هیچ محدودیتی ندارید و به راحتی می تواند انتخاب کنید که دوست دارید از طراحی مدرن در داخل ویلای خود استفاده کنید و یا از طراحی سنتی ؟ . بهتر است بدانید که این نوع سبک از ویلا بیشتر برای افرادی مناسب است که از دنیای زرق و برق به دور هستند و بیشتر طرفدار سادگی و در عین حال شیک بودن هستند . در صورتی که این نوع سبک از ویلا را انتخاب کنی به گونه ای که هنگام خرید ویلا به دنبال چنین سبکی باشید و یا بخواهید ویلای خود را در چنین سبکی طراحی کنید و بسازید باید به شمال کشور که دارای دریا می باشد بروید و در آن جا به دنبال خرید و ساخت این نوع سبک از ویلا باشید چرا که ویوی ویلا های سبک مدیترانه ای حتما باید به سمت دریا باشد به گونه ای که وقتی درب پنجره ی اتاقتان را باز می کنید و یا در اتاق نشیمن و یا اتاق پذیرایی قدم می زنید بتوانید به راحتی دریا را ببینید . در طراحی خارجی این نوع سبک از ویلا ها نیز می توانید از یک استخر بزرگ استفاده کنید تا در بتوانید در روزهای تعطیل اوقات فراغت خود را با شنا کردن در استخر موجود در محوطه ی ویلای خود بگذرانید .

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

این اشتباهات را در طراحی آشپزخانه ی ویلا ی خود مرتکب نشوید ( بخش سوم )

در مقاله های پیشین در این زمینه شما را با چندین اشتباه در طراحی آشپزخانه و چیدمان وسایل در آن مانند عدم رعایت تعادل میان فضا و ترکیب ، چسباندن عکس های یادگاری ، نقاشی کودکان و ... بر روی در یخچال ، پوشاندن همه ی فضای آشپزخانه با کابینت های سرتاسری و از همه مهم تر رعایت نکردن قانون مثلث طلایی در طراحی آشپزخانه آشنا کردیم . در ادامه ی این مقاله قصد داریم شما را با چندین مورد دیگر از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه و چیدمان وسایل در آن آشنا کنیم .

کم نور بودن آشپزخانه

یکی دیگر از مهم ترین معیارها در طراحی آشپزخانه ، نور آن می باشد . در طراحی مدرن آشپزخانه نور از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به گونه ای که آشپزخانه باید دارای نور زیادی باشد تا تمامی طراحی مدرنی که در آن صورت گرفته است و کابینت ها کاملا مشخص باشند و زیبایی خود را در کنار نور زیاد بیشتر به چشم بیاورند .

 یکی از کارهایی که می توانید برای ایجاد نور زیاد در آشپزخانه ی خود انجام دهید استفاده از چراغ های سقفی می باشد . می توانید در هر جایی از آشپزخانه که زمان تقریبا زیادی را در آن قسمت مشغول به کار می شوید مانند قسمتی که در آن سینک ظرف شویی قرار دارد و به ویژه قسمتی که اجاق گاز قرار دارد و در آن جا مدت زمانی را به آشپزی کردن می پردازید از لامپ های سقفی بیشتری استفاده کنید تا در حین کار خود نیز دارای نور کافی باشید .

یکی از دلایلی که به استفاده از لامپ های سقفی با تعداد بیشتر در بالای اجاق گاز تاکید می شود این است که اصولی ترین طراحی های آشپزخانه به گونه ای می باشد که سایه ی شخصی که آشپزی می کند بر روی اجاق گاز نیافتد . جالب است بدانید که حتی ماهرترین آشپزهای دنیا نیز هنگامی که رستورانی را برای آشپزی تحویل می گیرند به اولین نکته ای که توجه می کنند این است که نور آشپزخانه چقدر است و اینکه آیا سایه ی شخصی که مشغول آشپزی می باشد بر روی اجاق گاز می افتد یا خیر . چرا که درصورتی که نور آشپزخانه کم باشد و سایه ی آشپز بر روی اجاق گاز بیافتد باعث خطای دید آشپز می شود و او نمی تواند دقیقا غذایی را درست کند که رنگ و مزه ی خارق العاده ای داشته باشد .

از این رو به شما پیشنهاد می کنیم از لامپ های سقفی در بالای اجاق گاز ، بالای کانتر و بالای سینک ظرف شویی استفاده کنید چرا که لامپ های سقفی باعث می شوند نور به صورت مستقیم به آن قسمتی که در آن مشغول به کار هستید بتابد تا کمبود نور نداشته باشید و زیبایی های آشپزخانه ی شما بیشتر به چشم بیاید .

انتخاب رنگ کابینت های آشپزخانه بدون توجه به شرایط محیطی آشپزخانه

انتخاب صحیح رنگ کابینت ها حس متفاوت بودن را به طراحی آشپزخانه ی شما می دهد و باعث می شود طراحی دکوراسیون آشپزخانه ی شما بیشتر به چشم بیاید البته باید توجه داشته باشید که تنها براساس انتخاب رنگ کابینت متناسب با شرایط محیطی آشپزخانه می توانید کاری کنید که طراحی آشپزخانه ی شما عالی به نظر بیاید . بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که باید رنگ کابینت های خود را متناسب با شرایط محیطی آشپزخانه ی خانه ی خود انتخاب کنید .

توجه داشته باشید که کابینت هایی با رنگ سیاه در آشپزخانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و به شکل زیبایی به چشم می آید اما استفاده از کابینت های مشکی در آشپزخانه های کوچک اشتباه بزرگی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه می باشد . علاوه بر این در انتخاب رنگ کابینت ها باید به میزان بلندی و کوتاهی سقف آشپزخانه ی خود نیز توجه داشته باشید برای مثال اگر سقف آشپزخانه ی شما کوتاه می باشد به شما پیشنهاد می کنیم از کابینت های یکدست سفید رنگ استفاده کنید و از کابینت های مشکی و یا کابینت هایی با رنگ های تیره در چنین شرایطی به هیچ وجه استفاده نکنید . چرا که استفاده از کابینت های یکدست در آشپزخانه های کوچک با سقف کوتاه ، باعث بزرگ دیده تر شدن آن ها می شود در صورتی که استفاده از کابینت های مشکی در آشپزخانه های کوچک با سقفی کوتاه بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید آشپزخانه را کوچک تر نشان می دهد . بنابراین از کابینت های یکدست با رنگ روشن که آشپزخانه ی کوچک شما را بزرگتر و نورانی نشان می دهند در آشپزخانه هایی با سقف کوتاه و کوچک استفاده کنید و از کابینت هایی با رنگ تیره و یا همان کابینت های مشکی رنگ در آشپزخانه های بزرگ با سقف بلند استفاده کنید تا باعث شوند طراحی دکوراسیون آشپزخانه بیشتر به چشم بیاید و دیده شود.

توجه داشته باشید که استفاده از روکش های کابینت براق نیز مناسب هر نوع شرایطی نمی باشد به گونه ای که از روکش های کابینت براق نیز باید کاملا متناسب با شرایط آشپزخانه استفاده کرد . از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از اینکه رنگ کابینت آشپزخانه ی خود را انتخاب کنید از یک کارشناس کمک بگیرید به گونه ای که او را به خانه ی خود دعوت کنید تا به طور کامل تمامی شرایط محیطی آشپزخانه را بسنجد و سپس بهترین پیشنهاد برای انتخاب رنگ کابینت را به شما بدهد .

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

این اشتباهات را در طراحی آشپزخانه ی ویلا ی خود مرتکب نشوید ( بخش دوم )

در بخش اول از این مقاله به دو عامل اصلی فضا و ترکیب در طراحی دکوراسیون و چیدمان وسایل در آشپزخانه ی ویلا پرداختیم و شما را با راهکارهایی برای استفاده ی هرچه بهتر از فضای آشپزخانه جهت جلوگیری از به هدر رفتن فضا در آشپزخانه آشنا کردیم تا به خوبی بتوانید بین دو عامل فضا و ترکیب تعادل برقرار کنید و آشپزخانه ای زیبا ، مدرن و جاداری داشته باشید . در ادامه ی این مقاله نیز شما را با چندین اشتباه دیگر در طراحی آشپزخانه و چیدمان وسایل در آن آشنا خواهیم کرد و به شما راهکارهایی را ارائه خواهیم داد تا شما چنین اشتباهاتی را انجام ندهید .

چسباندن عکس های یادگاری ، نقاشی کودکان و ... بر روی در یخچال

احتمالا تاکنون برای شما هم پیش آمده است که وقتی به خانه ی یکی از دوستان و یا اقئام خود رفته اید با این صحنه رو به رو شده اید که خانم خانه عکس های یادگاری ، نقاشی های بچه ها ، آدرس و شماره پیتزا فروشی و آژانس را بر روی در یخچال چسبانده است . شاید با خود فکر کنید که جالب و شما هم بخواهید که وقتی به خانه ی خود بازگشتید همین کار را انجام دهید. اما پیشنهاد ما به شما این است که این کارها را کنار بگذارید چرا که نه تنها دیدن هر روز یادگاری ها و نقاشی های بچه ها بر روی در یخچال برای شما تکراری می شود و در روحیه ی شما تاثیری نخواهد شد ، حال آشپزخانه ی شما را نیز بد می کند به خصوص اگر دارای یک آشپزخانه با طراحی مدرن و کاملا لاکچری باشید و بخواهید چنین حرکتی بکنید و یا آدرس و شماره تلفن پیتزا فروشی و آژانس را بر روی در یخچال بچسبانید . بهتر است عکس های یادگاری و نقاشی های کودکانتان را به آلبوم عکس های خود انتقال دهید و آدرس و شماره تلفن پیتزا فروشی و آژانس را نیز به دفترچه تلفن خود انتقال دهید .

پوشاندن همه ی فضای آشپزخانه با کابینت های سرتاسری

امروزه طراحان و معماران در طراحی مدرن آشپزخانه ترجیح می دهند کل فضای آشپزخانه را با کابینت های سرتاسری نپوشانند چرا که قصد دارند کاری کنند که خانم خانه تمامی ظروف خود را به ویژه ظروفی که دارای زیبایی منحصر به فردی هستند مانند ظروف سرامیکی را در کابینت های خود نچیند بلکه برخی از ظروف خود را که هم از زیبایی چشم گیری برخوردار می باشند و هم دائما مورد استفاده قرار می گیرند را در دید قرار دهند تا این ظروف زیبا در کنار کابینت های شیک مکملی برای زیباترین چیدمان دکوراسیون در آشپزخانه شوند . ما هم استفاده از چنین تکنیکی را در طراحی آشپزخانه و چنین چیدمانی را به شما پیشنهاد می کنیم . البته اگر در حال حاضر هنوز آشپزخانه ی خود را طراحی نکردید و یا قصد دارید سبک طراحی آن را به سبک طراحی مدرن تغییر دهید به شما پیشنهاد میکنیم سرتاسر آشپزخانه ی خود را کابینت نکنید و برخی از ظروف سرامیکی زیبای خود را در دید قرار دهید . با این کار باعث می شوید میهمانان شما علاوه بر اینکه به طراحی مدرن و زیبای آشپزخانه ی شما می نگرند نظرشان به ظروف زیبایی که آن ها را خارج از کابینت ها قرار داده اید جذب شود .

رعایت نکردن قانون مثلث طلایی در طراحی آشپزخانه

طراحان دکوراسیون داخلی در دوران تحصیل خود قاعده ای را آموزش دیده اند که اعمال این قاعده و قانون در طراحی آشپزخانه کاربرد دارد که نام آن قانون مثلث طلایی می باشد . برخی از طراحان از این قانون در طراحی آشپزخانه استفاده نمی کنند و دلیل آن ها این است که به دلیل کوچک بودن فضای اختصاص داده شده به آشپزخانه نمی توانیم از قانون مثلث طلایی استفاده کنیم اما برخی دیگر از طراحان دکوراسیون داخلی چه در فضای کوچک و چه در فضای بزرگی که به آشپزخانه اختصاص داده شده باشد این قانون را پیاده سازی می کنند . بنابراین به طراح دکوراسیونی که برای طراحی دکوراسیون داخلی ویلای خود به ویژه آشپزخانه انتخاب می کنید توجه داشته باشید و سعی کنید قبل از اینکه سفارش کار خود را به او بدهید حتما نمونه کارهای او را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا از قانون مثلث طلایی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ها استفاده کرده است یا خیر .

اما قانون مثلث طلایی چیست ؟ همانطور که می دانید مثلث دارای سه راس می باشد ، طراح دکوراسیون داخلی با دیدن آشپزخانه ی شما یک مثلث فرضی را در ذهن خود ترسیم می کند که در یک راس آن یخچال و در دو راس دیگر آن اجاق گاز و سینک ظرفشویی قرار می گیرد . یکی دیگر از تکنیک های قانون مثلث طلایی این است که طراحان با استفاده از این قانون آشپزخانه ی شما را به گونه ای طراحی می کنند که امکان قرار دادن وسیله ای اضافی به غیر از وسایل مورد نیاز و ضروری در آشپزخانه وجود نداشته باشد . دلیل این کار این است که خانم خانه نتواند وسایل اضافی که به آشپزخانه ربطی ندارند را در آشپزخانه قرار دهد و چهره ی زیبای آن را برهم بزند .

امروزه آشپزخانه های مدرن در شکل های مختلف مانند شکل L ، U ، جزیره ای و ... طراحی می شوند اما در هر شکلی هم که طراحی شوند باید قانون مثلث طلایی در آن ها رعایت شود . توجه داشته باشید که فاصله ی سه راس مثلث با یکدیگر که در هر یک از راس های آن اجاق گاز ، یخچال و سینک ظرف شویی قرار می گیرد نباید کمتر از 3 سانتی متر و بیشتر از 7 متر و نیم باشد .

 

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

این اشتباهات را در طراحی آشپزخانه ی ویلا ی خود مرتکب نشوید ( بخش اول )

امروزه طراحی آشپزخانه نیز مانند طراحی سایر قسمت های ویلا  از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چرا که در گذشته فضای آشپزخانه به علت استفاده از هیزم برای درست کردن غذا و دود ناشی از آن خارج فضای داخل خانه در گوشه ی حیاط و یا زیر پله قرار می گرفت اما امروزه به علت استفاده از اجاق گاز برای پختن غذا فضای آشپزخانه جزئی از فضای داخلی خانه می باشد و مانند گذشته فضای آشپزخانه خارج از فضای داخلی خانه در محیطی تنگ و تاریک و نمور نمی باشد . به همین دلیل است که طراحی آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد .

برخلاف گذشته که طراحی آشپزخانه دارای دیوارهای بازدارنده ای بود امروزه طراحی آشپزخانه به سبک مدرن می باشد به گونه ای که آشپزخانه بدون هیچ گونه دیوار بازدارنده ای به اتاق پذیرایی مشرف می باشد و یکی از اصلی ترین و مهم ترین قسمت های خانه به حساب می آید . درنتیجه طراحی دکوراسیون و چیدمان آن با توجه به اینکه طراحی آشپزخانه اهمیت بسزایی در زیبایی فضای داخلی ویلا دارد ، باید با دقت فراوان صورت بگیرد چرا که حتی یک اشتباه کوچک در طراحی دکوراسیون آشپزخانه و چیدمان آن چهره ی زیبای کل فضای داخلی خانه را بر هم می زند . از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با اشتباهات طراحی آشپزخانه و همچنین چیدمان وسایل آن آشنا کنیم تا شما در طراحی آشپزخانه ی ویلای خود دچار چنین اشتباهاتی نشوید.

رعایت نکردن تعادل بین دو عامل اصلی فضا و ترکیب در طراحی آشپزخانه و چیدمان وسایل در آن

دو عامل اصلی در چیدمان مناسب وسایل در آشپزخانه وجود دارد که این دو عامل شامل فضا و ترکیب می باشد . فضا و ترکیب همیشه با یکدیگر در تضاد قرار دارند به گونه ای که گاهی فضای یک آشپزخانه بی نظیر و عالی می باشد اما ترکیب چیدمان وسایل آن تعریفی ندارد و یا برعکس . مهم ترین کار و درست ترین کاری که باید در چیدمان وسایل در آشپزخانه ی خود رعایت کنید ایجاد تعادل میان فضا و ترکیب می باشد که کار سختی به نظر می آید چرا که اگر طراحی آشپزخانه ی شما مدرن باشد دارای دکوراسیون خاصی است که کمی فضای آشپزخانه را اشغال می کنند و شما با مشکل کمبود فضا رو به رو می شوید در حالی که ظرف ها و وسایل زیادی دارید که هنوز در آشپزخانه ی خود نچیده اید . به نظر شما مناسب ترین راهکار در چنین حالتی چیست ؟ چطور می توانید بین فضای آشپزخانه ی خود و ترکیب وسایل موجود در آن تعادل برقرار کنید تا در کنار فضایی که در اختیار دارید بتوانید وسایل خود را به زیباترین و مناسب ترین شکل در آشپزخانه ی خود قرار دهید ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که امروزه طراحی آشپزخانه ها از این دو حالت خارج نیست . به گونه ای که معمار با توجه به سلیقه ی صاحب خانه یک فضای کاملا جاداری را طراحی می کند و می سازد و در حالت دوم معمار آشپزخانه ای کاملا مدرن را طراحی می کند که آنقدر زیبا و شیک است که شبیه به آشپزخانه نیست . طراحی آشپزخانه های مدرن دارای فضاهای تلف شده می باشد اما معمار می تواند آشپزخانه ای با سبک مدرن را به گونه ای طراحی کند که به هدر رفتن فضا را به حداقل برساند . بنابراین همه چیز به معمار و طراح آشپزخانه ی شما بستگی دارد که به چه شکل بتواند اتلاف فضا در طراحی آشپزخانه ی مدرن را به حداقل برساند .

در صورتی که فضای آشپزخانه ی شما کوچک باشد برای اینکه از هدر رفتن فضا و کوچک تر به نظر رسیدن آشپزخانه ی خود جلوگیری کنید باید به جای استفاده از کابینت هایی که دارای طول بیشتر و عرض کمتری می باشند از کابینت هایی که دارای طول کمتر و عرض بیشتری می باشند در آشپزخانه ی خود استفاده کنید .

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از هدر رفتن فضا در آشپزخانه ی خود حتی باید از فضای خالی بالای یخچال خود نیز استفاده کنید به گونه ای که در بالای یخچال خود یک کابینت با قفسه بندی خاص قرار دهید تا بتوانید وسایل بزرگ خود را مانند قابلمه ی بزرگ و ماهیتابه ی بزرگ را در آن بگذارید . توجه داشته باشید که کابینت بالای یخچال شما برعکس سایر کابینت هایی که در آشپزخانه ی خود با طول کمتر و عرض بیشتر استفاده می کنید باید دارای طول بیشتر و عرض کمتر باشد که وسایل بزرگ شما به راحتی در آن جای بگیرد و از این نظر با کمبود کابینت رو به رو نشوید .

همانطور که اشاره کردیم در بالای یخچال خود باید از کابینتی با قفسه بندی خاص استفاده کنید نه یک کابینت معمولی . تاکید زیاد ما بر روی این مسئله به دلیل می باشد که کابینت هایی که دارای قفسه بندی خاص نباشند فضای کمتری برای قرار دادن وسایل خواهند داشت و در صورت استفاده از چنین کابینت هایی مطمعنا با کمبود فضا برای جای دادن وسایلتان رو به رو خواهید شد از این رو حتما باید از کابینت هایی با قفسه بندی خاص استفاده کنید تا بتوانید وسایل بزرگ آشپزخانه ی خود را در آن قرار دهید .

 

 

 

جزییات بیشتر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نحوه ی طراحی هر یک از بخش های ویلا ( بخش سوم )

در بخش دوم از این مقاله به نحوه ی طراحی بخش های داخلی ویلا که شامل : طراحی اتاق نشیمن ، طراحی آشپزخانه و طراحی سالن غذاخوری بود پرداختیم و در ادامه ی این مقاله نیز قصد داریم شما را با نحوه ی طراحی سایر بخش های ویلا آشنا کنیم .

جزییات بیشتر
Top